5 legfontosabb kérdés CSOK és Falusi CSOK esetén
A CSOK és a Falusi CSOK igénylése már rengeteg családot örvendeztetett meg azzal, hogy új vagy éppen megszépült otthonukban folytassák tovább mindennapjaikat. A cikksorozat előző részében kiemeltük a legfontosabb különbségeket a két termék között. A folytatásban szeretnénk bővíteni a támogatások igénybevételéhez kapcsolódó információkat. Szeretnénk bemutatni és körüljárni az 5 leggyakrabban felmerülő kérdést, amelyek figyelembevételével még tudatosabban állhatunk neki terveink megvalósításának.
1. Családi állapot – kötelező-e megházasodni vagy sem?
Sok esetben merül fel az a kérdés, kötelező-e megházasodni CSOK vagy Falusi CSOK igényléséhez? Nos, a jó válasz, attól függ. Amennyiben a támogatás igénylésekor úgy döntünk vállalunk még gyermeket, akkor szükséges megházasodni, sajnos anélkül a kérelem elutasításra kerül. Ha már vannak meglévő gyermekeink, és nem szeretnék gyarapítani családunkat, akkor ebben az esetben házasok, élettársak és egyedülálló szülők is egyaránt igényelhetik a támogatást.
2. Milyen megkötések vonatkoznak az életkorra?
Ez a téma szorosan kapcsolódik az előző ponthoz, hiszen amennyiben vállaljuk további gyermek/gyermekek születését, úgy az igénylő házaspár egyik tagja nem töltheti be a 40. életévét. Meglévő gyermekek esetén az életkorra vonatkozóan nincs speciális feltétel, így az egyéb jogszabályi feltételek teljesülése esetén a támogatási összeg kiutalásra kerül.
Gyermekek korát tekintve a felső korhatár 25 év. Ebben az esetben nyilatkozat szükséges arról, hogy a 18. életévet betöltött, egy háztartásban élő gyermek miszerint jogosult a támogatásra. Ilyen eset például, ha valaki felsőoktatási tanulmányokat folytat, vagy jelenleg nem rendelkezik a megélhetéshez szükséges jövedelemmel. Mivel erről elég magánokirati formában nyilatkozni, így ez a kérdéskör az igénylésnél rugalmasan kezelhető.
3. Feltétele-e a büntetlen előélet és köztartozásmentesség a támogatásoknak?
Természetesen a CSOK vagy Falusi CSOK igénylése esetén mindkét feltételnek teljesülnie kell. Érdemes viszont arra odafigyelni, hogy Falusi CSOK-nál a bankok nem fogadják el a kérelem benyújtásakor, kizárólag az igénylők által megtett nyilatkozatot a büntetlen előéletről. Szükséges a támogatási igény elindításával párhuzamosan bemutatni az erkölcsi bizonyítványt. Tehát már a banki ügyintézés előtt érdemes elindítani a lekérdezését, így elkerüljük a kérelem csúszását.
4. Mikor lehet sikertelen a támogatási igénylés?
Teljesség igénye nélkül a következő leggyakoribb problémák merülhetnek fel, ha nem vagyunk kellőképpen körültekintők:
- a kialkudott vételár 20%-al nagyobb, mint a bank értékbecslője által megállapított érték, vagyis a megvásárolni kívánt ingatlan „túlárazott”
- az adásvételi szerződés megkötésekor vigyázni kell, hogy a kifizetett önerő maximum 10 %-a lehet készpénz, ha meghaladja ezt az összeget, az szintén elutasítási indok (jó hír, ez a probléma egy új szerződés megírásával kiküszöbölhető)
- építkezés, korszerűsítés és bővítés esetén a teljes költségvetés legalább 70 %-ról kötelező számlát benyújtani
- új ingatlan vásárlása esetén a támogatási összeg folyósítása előtt be kell mutatni a teljes vételárról szóló számlát
- a támogatások igénybevételének kötelező feltétele, hogy az ingatlanon az állam javára 10 évig elidegenítési- és terhelési tilalmat jegyeznek be – ez idő alatt, a szerződés alapján sem eladni, sem elcserélni nem lehet (jó tanács, egy ilyen helyzetben érdeklődjünk előre, tegyük fel kérdéseinket a Magyar Államkincstár felé, vagy kérjük szakértő segítségét)
5. Melyek a megfelelő ingatlan jellemzői?
A CSOK és Falusi CSOK igénybevétele a tévhittel ellentétben nem arról szól, hogy egy rosszabb állapotban lévő ingatlan kerül a birtokunkba. Ellenkezőleg, az igénylési feltételek szerint a támogatásba bevont ingatlan szigorú kitételeknek kell eleget tegyen. Úgy, mint:
- lakhatásra maximálisan alkalmas
- összkomfortos
- rendelkeznie kell legalább egy 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával
- fürdő, WC és főzőhelyiség kialakításra került
- minden helyiség fűtéssel van ellátva
- vízvételi hely és szennyvíz-elvezetés megoldott
- közművesített az ingatlan
Falusi CSOK esetén nem kitétel a lakhatóság, viszont a felújítási és/vagy bővítési munkálatok befejezését követően, szükséges ezt a feltételt is teljesíteni.
Hozd ki Te is a legtöbbet a támogatásokból! Keress meg nyugodtan, és elkészítem a legjobb, személyre szabott ajánlatot!
Maradtak benned kérdések? Szeretnél még több segítséget kapni? Van egy jó tapasztalatod vagy tanulságos történeted? Oszd meg velem!
Csatlakozz hozzám a közösségi hálón keresztül is: